Prelim Night of Clay Cup to Margeson, Lemley, Gemmer and Van Sickle

 

7/19/19

 

Everson, WA – A fun night and busy night of racing on the preliminary night of the 2019 Clay Cup Nationals presented by IBEW / NECA ended with Evan Margeson, Tyson Lemley, Malachi Gemmer and Kane Van Sickle taking wins. 

 

The Speedmart 600 Open division went on last in the program, with Margeson taking the lead from Stan Yockey on lap five to claim the victory. 62 cars signed in for competition. Winners of the eight heat races were Paul Javaux, Ryan Rocha, Jake Andreotti, Colby Thornhill, Cody Christensen, Kyle Mitchell, Corey Day and Cody Key. 

 

Tyson Lemley claimed his first career win in the Shots 2 Go Espresso 1200 division, leading the final 11 laps for the victory. 25 Cars competed in the class during the evening. The heat race winners were Jared Gundersen, Doug Nunes and Nate Vaughn. 

 

A chaotic main event in the Mytrafficman.NET 600 Restricted division ended with Malchi Gemmer leading the final five laps for the victory in the 35 car field. Heat race wins went to Ryan Rocha, Jade Avedisian, Gauge Garcia and Logan Trevino. 

 

Kane Van Sickle picked a good night to win his first Clean Crawls Jr Sprint main, leading laps two through fifteen for the victory. Levi Hillier, Cash Lovenburg and McKenna Morgan won the heat races. 

 

As of this writing, event points are still being tabulated. They will be posted on demingspeedway.com and our facebook page when complete. 

 

Speedmart 600 Open

Heat 1 – Paul Javaux, Ryan Reeves, Troy Morris III, Stan Yockey, Jon Farrell, Keith Day Jr, Austin Edson, Tony Alosi

Heat 2 – Ryan Rocha, Reece Goetz, Levi Klatt, Sean Ferguson, Colby Greig, Skyler Jennings, Mitchell Moles, Colin Mackey

Heat 3 – Jake Andreotti, Ryley Mayer, Kaden Holm, Kevin Wilkinson, Devon Borden, Nathan Bordenave, Ryan Holz, Tanner Holm (DQ – Rough Driving) 

Heat 4 – Colby Thornhill, Jake Hagopian, Kyle Johnson, Michael Faccinto, Tyler McLeod, Kyle Kennedy, Austin Woods, Ryan Van Baal

Heat 5 – Cody Christensen, Brad Hannum, Malachi Gemmer, Joe Constance, Mike Barnes, Dakota Drake, Kai Dixon, Caeden Steele

Heat 6 – Kyle Mitchell, Evan Margeson, TJ Smith, Austin Sheridan, Kaitlyn Hammer, Mike Rich, Cody Broulett, Tristin Thomas

Heat 7 – Corey Day, Ashlyn Rodriguez, Chance Crum, Jesse Schlotfeldt, Rachel Westmoreland, Jeremy Holz, Parker Hadlock

Heat 8 – Cody Key, Jared Peterson, Cody Hogarth, Dylan Resch, Ben Worth, Reese Wickard, Derek Torkelson

C Main 1 – Kaitlyn Hammer, Sheridan, Borden, Farrell, J Holz, Drake, Wickard, Kennedy, Steele, Woods, Hadlock, Greig, Van Baal, Day Jr, Barnes

C Main 2 – Dylan Resch, McLeod, Westmoreland, Jennings, Torkelson, R Holz, T Holm, Ferguson, Dixon, Edson, Bordenave, Rich, Alosi

B Main – Chance Crum, Faccinto, Moles, Reeves, Johnson, Rodriguez, Goetz, Schlotfeldt, Worth, K Holm, Hogarth, Constance, Resch, Klatt, Hammer, Westmoreland, Wilkinson, McLeod, Mackey, Borden, Sheridan, Gemmer

A Main – Evan Margeson, Rocha, Morris III, Key, Andreotti, Christensen, Smith, Peterson, Faccinto, Moles, Yockey, Javaux, Reeves, Crum, Hagopian, Thornhill, Rodriguez, Johnson, Mayer, Mitchell, Hannum, Day

Lap Leaders – Yockey 1-4 Margeson 5-25

 

Shots 2 Go Espresso 1200

Heat 1 – Jared Gundersen, Brock Lemley, Alex Lewis, Tanner Reid, Cal Herdson, Dakota Drake, Terry Lewis, Clennon Holloway, David Lehman

Heat 2 – Doug Nunes, Dustin O’Brien, Steven Hendrickson, Tyson Lemley, Grant Sexton, Dalton Sexton, Frosty Metcalfe, Chance Crum

Heat 3 – Nate Vaughn, Seth Hespe, Derek Holmwood, Luke Didiuk, Dick Williams, Bryce Bogardus, Tanner Schoonover, Brent Sexton

B Main – Terry Lewis, Bogardus, B Sexton, Metcalfe, Holloway, Schoonover, Lehman, Williams, D Sexton

A Main – Tyson Lemley, Hendrickson, Vaughn, Hepse, B Lemley, Gundersen, A Lewis, Holmwood, O’Brien, Reid, Drake, T Lewis, Holloway, B Sexton, Herdson, G Sexton, Nunes, Crum, Metcalfe, Schoonover, Bogardus, Didiuk

Lap Leaders – Crum 1-13 T Lemley 14-25

 

Mytrafficman.NET 600 Restricted

Heat 1 – Ryan Rocha, Levi Klatt, Malachi Gemmer, Haley Constance, Jeffrey Pahule Jr, Corbin Ramsey, Caleb Grantham, Haylee Bloodgood, Catherine Fagerlie

Heat 2 – Jade Avedisian, James Andrichuk, Lane Taylor, Jesson Jacobson, Blaine Granberg, Brody Ferguson, Axle Oudman, Dominic Carter

Heat 3 – Gauge Garcia, Dalton Parreira, Jordi Meese, Isabel Barnes, Carson Borden, Tyler Conley, Keira Zylstra, Seth Anderlini, Diane Knutzen

Heat 4 – Logan Trevino, Devon Courtnier, Jayden Whitney, Jake Trueman, Riley Hood, Tank Chorney, Rylee Kentch, Baker Fagerlie

B Main – Dalton Parreira, Trueman, Borden, Pahule Jr, Granberg, Ramsey, Anderlini, Carter, Ferguson, Zylstra, Grantham, Conley, Kentch, Bloodgood, Oudman, Knutzen, C Fagerlie, Hood, Chorney

A Main – Malachi Gemmer, Klatt, Avedisian, Trueman, Trevino, Meese, Granberg, Borden, Whitney, Courtnier, Barnes, Constance, Andrichuk, Rocha, Taylor, Garcia, Parreira, Pahule Jr, Ramsey, Jacobson

Lap Leaders – Barnes 1-20 Gemmer 21-25

 

Clean Crawls Junior Sprints

Heat 1 – Levi Hillier, Kane Van Sickle, Jett Barnes, Orn Biggs, Avery Askvig, Elizabeth Wade, Ty Loverburg

Heat 2 – Cash Lovenburg, Levi Kuntz, Karma Fagerlie, Dustin Ramsey, Conner Sagmoen, Colton Key, Jonathan Andrichuk

Heat 3 – McKenna Morgan, Peyton Drake, Lucas Mauldin, Cruz Kentch, Olivia Laurimore, Jayden Huppert, Jayce Medcalf

B Main – Ty Lovenburg, Ramsey, Kentch, Andrichuk, Laurimore, Medcalf, Wade, Huppert, Sagmoen

A Main – Kane Van Sickle, Hillier, Drake, C Lovenburg, Barnes, Mauldin, Ramsey, Laurimore, Fagerlie, Medcalf, Key, Biggs, Andrichuk, Morgan, Kuntz, T Lovenburg, Askvig, Kentch

Lap Leaders – Key 1 Van Sickle 2-15

 

Add Your Comment